Yavru seçimi

Bulldoglar çok farklı şekil ve boyutlarda dünyaya gelirler, bu nedenle her bulldog yavrusu yarışmaya uygun değildir. Bunda anne ve babasının ve de atalarının özellikleri büyük rol oynar.

Annenin mizacı ve yavrunun genel hareketleri son derece önemlidir. Bulldog anneleri savunmasız yavrularına karşı son derece korumacıdır fakat yavrular yeni yuvalarına gitmeye hazır olduklarında, size karşı sevecen ve sempatik olmalıdırlar. Eğer anne size gösterilmediyse, annenin mizacını sorgulamalısınız. Uygun şekilde sosyalleşmiş bir yavru, onu ilk kucağınıza aldığınızda cana yakın ve oyuna yatkın olmalıdır. Bu yaşlarda eğer uyumuyor yada yemek yemiyorsa, kemirip oyun esnasında ısırıyorsa, bu normaldir ve oldukça gürültücü olabilirler. Bunu önlemek için, oynaması yada kemirmesi için bir oyuncak verilebilir.

Bulldog yavruları genellikle 8-9 aylık olduklarında yeni ailelerine kavuşurlar. İlk bağışıklıklarını kazanmalı, veteriner tarafından sağlık kontrolü yapılarak mikroçip uygulaması yapılmalıdır. Sorumlu bir üretici, yavruyu alan aileye nasıl beslemesi gerektiği, parazit uygulamaları ve ırkla ilgili genel sağlık sorunları hakkında detaylı bilgileri vermelidir. Aynı zamanda, yavrunun şeceresi hakkında bilgi vererek, bu belgeyi yavruyu alan kişiye vermelidir.

*Bir Yavruda Aranacak Karakter Özellikleri:

*Yavrunun Yapısı: Yavrunun yapısı iyi bir boyun uzunluğuna sahip (nefes alma için) oldukça iyi dengelenmiş, yeterli vucut uzunluğunda olmalıdır (Vücut uzunluğunun çok kısa olması omurga problemlerine neden olabilir). Yavru bulldogların biraz daha uzun olması iyi olabilir çünkü ileride eğer çiftleştirilmek istenirse, anne karnında daha fazla alana sahip olur.

 

Neden bir köpek sahibi olmak istemeniz, dişi yada erkek mi? sorusuna da çok kolaylıkla cevap bulmanızı sağlayacaktır. Eğer yarışmalara katılmaya karar verdiyseniz, bulabildiğiniz en iyi şecereye sahip muhtemel en iyi dişi yavruyu alın. Bulldog ırk standardının ne olduğuna iyi çalışın ve yarışma sırasında neler yapmanız gerektiğini iyi öğrenin. Eğer umut vadeden bir yavru aldıysanız ve gelişimi istediğiniz ölçüde olmadıysa, daha iyi bir yavru elde etmek için yüksek kalitede başka bir köpek daha alın.

Eğer yarışmalara katılmak gibi bir niyetini yoksa yani bir evcil hayvan sahibi olmak istiyorsanız, en iyisi bir erkek köpektir. Görünüm olarak bir dişiye göre çok daha gösterişli duracaktır. Kafa yapıları daha büyük, oldukça sadık, sevecen ve arkadaş canlısı olacaktır.

**Bunların dışında aynı ölçüde diğer başkaca dikkat etmeniz gereken bir husus da, şecereli bir köpek sahibi olun. Kayıtlarının sizin adınıza hazırlandığından emin olun.

İngiliz Bulldog Irk Derneği. All rights reserved. Web Design by I.S.